Everest překonán! Jakub Benda vystoupal na pomyslný Everest pro Parent Project a pacienty s Duchennovou svalovou dystrofií

32 hodin. Tak krátký čas stačil Jakubu Bendovi, třebíčskému rodákovi, aby vystoupal na pomyslný Everest, tedy 8 848 výškových metrů.

To vše pro to, aby splnil podmínky tzv. Everestingu a také pomohl pacientům s Duchennovou svalovou dystrofií.

Stalo se tak o víkendu 10. - 11. 6. 2023 v rámci akce „Everesting Jakuba Bendy pro Parent Project“ aneb Za ty, co nemůžou.

Jakub cestu ke Kostelíčku na Strážné hoře dobře zná. V posledních letech sem chodil občas trénovat. Ale jak sám říká: „To je opravdu nic oproti tomuto výstupu."

Aby dosáhl uvedených 8 848 výškových metrů, musel během této akce naběhat a nachodit 120 km v prudkém terénu, jeden výstup a sestup totiž měřil právě jeden kilometr, ale do výsledku se počítá jen cesta vzhůru.

Krom malých přestávek na oddechnutí, občerstvení a regeneraci byl stále na nohou. Slogan akce „Za ty, co nemůžou“ tedy naplnil doslova.

Na cestě k vrcholu nebyl Jakub sám. Akci zahájil v sobotu v 8 hodin ráno společným výstupem se starostou města Třebíče, Mgr. Pavlem Pacalem, který celé akci poskytl záštitu.

Jakub však na každém ze svých 113 výstupů měl další podporovatele a někteří jej vydrželi doprovázet i přes noc. Celou dobu totiž ani na chvíli nespal, dával jen krátké přestávky po 3 nebo 4 výstupech.

Nejen Jakub, ale řada dalších lidí a amatérských sportovců překonávala své limity. Bylo zde několik lidí, kteří dali více jak 50 výstupů. A devítiletý sportovní talent Matyáš dokázal udělat 35 náročných výstupů.

Výstup zahrnuli do svého tréninku a Jakuba i Parent Project přišli podpořit i místní hokejisté z klubu SK Horácká Slavia Třebíč.

Závěrečné výstupy již s ním absolvovaly desítky lidí, kteří Jakuba po dva dny podporovaly a přišly podpořit dobrou věc.

Veškerý výtěžek akce jde na podporu pacientů s Duchennovou svalovou dystrofií, které sdružuje rodičovský spolek PARENT PROJECT, z.s.

„Akce splnila svůj cíl. Upozornila na problematiku péče o pacienty se svalovou dystrofií Duchenne," říká místopředseda Parent Project z.s. René Břečťan a dodává: „Doufáme, že co nejvíce lidí ocení tento mimořádný výkon Jakuba a týmu sportovců z Třebíče, a přispěje tak k zajištění asistenčních služeb na pobytech pro tyto pacienty.“

Jak přispět?

Číslo účtu:

1338146001/5500, v.s. 8848

Fotogalerie

Mediální ohlasy

Město Třebíč

Třebíčský deník

Příběh

Jakub Benda: Během Everestingu pro Parent Project jsem nejvíce bojoval s křečemi

32 hodin. 8 848 výškových metrů. 120 kilometrů v prudkém terénu. Tak v číslech vypadal Everesting Jakuba Bendy pro Parent Project, který se uskutečnil o víkendu 10. a 11. června 2023. Jak cestu na Strážnou horu (tzv. Kostelíček) Jakub Benda, tatínek Filípka s Duchennovou svalovou dystrofií, prožíval?

Jakub Benda: Díky onlinu Parent Projectu jsem po měsíci viděl bráchu

Jakub Benda: Díky onlinu Parent Projectu jsem po měsíci viděl bráchu

Trailer

Plakát ke stažení