Ergoterapie

Patricie Rusková je naše ergoterapeutka, která již čtvrtým rokem poskytuje poradenství členům spolku PARENT PROJECT a registrovaným uživatelům Společné cesty. Víte, s čím vším se můžete na Patricii obracet?

Nejčastějším tématem je poradenství ohledně výběru mechanického a elektrického vozíku a vhodných doplňků, která jsou specifická pro nervosvalová onemocnění.

Správný moment, kdy se na Patricii obrátit, je ten, když se rozhodnete pořídit první vozík. Stačí napsat, zavolat nebo se osobně dohodnout na některém z našich pobytů. Správný ergoterapeut má přehled o výrobcích, které jsou na trhu k dispozici a je v kontaktu s jejich výrobci a distributory.

S Patricií je možné dohodnout osobní účast při samotném zaměření vozíku. Máte pak jistotu, že u výběru bude přítomen někdo, kdo tomu rozumí a bude hájit vaše zájmy. Vozík si totiž vybíráte na několik let a je nutné přihlédnout k diagnóze dítěte. Rodiče si velmi často těžko připouští, že se zdravotní stav může horšit, ale dodatečné úpravy jsou problematické. Opravdu se vyplatí myslet dopředu, ušetříte si tím spoustu starostí. V současné době pojišťovny proplácí mechanický vozík jednou za 5 let a elektrický jednou za 7 let.

Patricie Vás může doprovázet celým procesem, nejen první konzultací, doporučení doplňků, ale můžete také zkonzultovat výslednou kalkulaci k vozíku. Jako rodiče totiž kontrolujete a máte odsouhlasit něco, s čím se velmi často setkáváte poprvé, a tudíž je pochopitelné, že s tím nemáte zkušenosti.

A šťastný konec? Takový, kde Vám dorazí vozík, který přesně sedí potřebám Vašeho dítěte, a Vy už nemusíte nic dalšího řešit. Zkušenost Patricie je taková, že pokud je u výběru od začátku v 99,9 % už není třeba dodatečně nic řešit.

Patricie Vám může poradit nejen s vozíky, ale také s jinými kompenzačními pomůckami. Řeší například hydraulické zvedáky, stropní zvedací systémy, polohovací lůžka nájezdové rampy, nebo zádržné systémy do automobilu.

Důležitou součástí výběru kompenzačních pomůcek je samozřejmě i jejich úhrada. Ergoterapeut by Vám měl být schopen poradit, na co máte nárok. Které pomůcky jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, na které lze využít příspěvek od úřadu práce a které pomůcky nejsou hrazeny vůbec, tzn. jaký je jiný zdroj financí. Dále by Vám měl poradit, jaké příspěvky můžete čerpat a na jaké výhody máte nárok.

Neméně důležitou součástí poradenství je také bezbariérovost domácího prostředí. Patricie Vám poradí, jak upravit koupelnu, aby manipulace s dítětem byla co nejsnadnější, co dokoupit, aby se dítěti lépe vstávalo ze záchodu, poradí s šířkou dveří při rekonstrukci apod.

Pokud přemýšlíte o novém bydlení a máte dítě s nervosvalovým onemocněním, velmi doporučujeme obrátit se na někoho, kdo rozumí tomu, jak má vypadat domácnost, kde se bude vám i dítěti dobře žít nejen za rok či za dva, ale třeba za 10 či 20 let. Myslete dopředu. Je těžké si připustit, že něco bude jinak, ale téměř každý rodič, který si tím prošel, radí: „Nezavírejte před tím oči, plánujte dopředu. Vyhnete se spoustě problémů a ušetříte spoustu peněz“.

Patricie Vás nebude nikdy do ničeho tlačit. Představí Vám pouze možnosti a na Vás je rozhodnout se, co využijete a co nikoliv. Nabízíme tuto možnost, protože na trhu není moc odborníků, kteří by se v problematice orientovali. Investovaný čas se vám několikanásobně vrátí.

Poslední nemalou oblastí, se kterou se můžete na naši ergoterapeutku obracet je škola a školní pomůcky. To, s čím vaše dítě píše, na čem sedí apod., i to je velmi důležité pro jeho další vývoj.

Email: ruskova@parentproject.cz

TIP: PARENT PROJECT jednou za rok z příspěvku od MDA RIDE přispívá na kompenzační pomůcky. Takže kromě konzultace můžete rovnou využít i úhrady pomůcky. Příspěvek se vztahuje i na úpravy pomůcek.