Informace pro rodiny z Ukrajiny:

Vážené rodiny, 

Po příjezdu do České republiky je potřeba zažádat o speciální dlouhodobé vízum. Po udělení tohoto víza vám bude hrazena zdravotní péče, proto je velmi důležité žádost neodkládat. K žádosti potřebujete pouze svůj cestovní doklad.

Seznam pracovišť Ministerstva vnitra, na kterých je možné o vízum zažádat najdete zde, zde informace v ukrajinštině  (nebo v přiloženém dokumentu)

Na Úřadu práce můžete také zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc - žádost najdete na tomto odkaze https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-mimoradnou-okamzitou-pomoc-vazna-ujma-na-zdravi-ukrajina

V případě, že v ČR nemáte zázemí a potřebujete pomoci se vším včetně ubytování, volejte na číslo +420 974 801 802.

Pokud jste rodina s dítětem s nervosvalovým onemocněním a nevíte si rady, kontaktujte nás na email podolska@parentproject.cz

Pokud potřebujete pomoci se žádostí o dávku podpory, kontaktujte sociální pracovnici Bc. Moniku Frantlovou na frantlova@parentproject.cz 

Pokud potřebujete zajistit osobní asistenci, sehnat invalidní vozík či jinou kompenzační pomůcku, pomoci s hledáním bezbariérového bydlení, můžete se obrátit také na naši partnerskou organizaci Asistence, o.p.s.

Шановні українськi сім'ї,

Після прибуття в Чехію необхідно оформити спеціальну довгострокову візу. Після надання цієї візи вам буде відшкодовано медичне обслуговування, тому дуже важливо не затягувати з поданням заявки. Щоб подати заявку, потрібен лише закордонний паспорт.

Перелік робочих місць Міністерства внутрішніх справ, на які можна подати документи на візу, можна знайти тут, тут інформація українською мовою (або в доданому документі)

Якщо у вас немає де в Чехії зупинитися і вам потрібна допомога з усім, включаючи проживання, телефонуйте +420 974 801 802.

Якщо у вас в сім’ї є дитина з нервово-м’язовими захворюваннями і не знаєте, що робити, зв’яжіться з нами за електронною поштою podolska@parentproject.cz

Якщо вам потрібно надати персональну допомогу, отримати інвалідний візок чи іншу компенсаційну допомогу, допомогти з пошуком безбар’єрного житла, ви також можете звернутися до нашої партнерської організації Asistence, o.p.s.

Informace pro české rodiny:

Pomoc ukrajinským rodinám

V případě, že víte o někom s nervosvalovým onemocněním, kdo před válečným konfliktem uprchl do ČR, a neví si rady, dejte nám vědět na podolska@parentproject.cz

Pokud chcete podpořit rodiny v takové situaci, můžete zaslat finanční příspěvek na účet 0194971330/0300 s poznámkou pro příjemce Ukrajina. Prostředky zaslané pro tento účel využijeme pro pomoc rodinám s nervosvalovým onemocněním, které přišly z Ukrajiny, aktuálně paní Ivanně s 9letým synem Maksymem s DMD.

Děkujeme!

Komunikace s dětmi

Zde doporučení ohledně komunikace od psycholožky Parent Project Mgr. Simony Dejdarové:

"V posledních dnech a hodinách se řada z nás zapojila do akutní pomoci ukrajinským ženám a dětem. Pomáháme s dopravou, ubytováním, potravinami, teplým oblečením, léky... a prožíváme u toho intenzivní pocity lítosti, smutku, strachu, zloby. Mnozí z nás se ptají, jak nejlépe pomoci přijíždějícím dětem? Jak se k dětem v prvních chvílích chovat, jak je podpořit, co dělat a co naopak nedělat?

. buďme klidní a vnímaví

. buďme v kontaktu se svými emocemi, umírnění v jejich projevech

. děti mohou plakat, být neklidné, zlostné i nedůvěřivé a odmítavé; přijměme to, je to v pořádku, zůstaňme klidní a vstřícní

. nechvalme děti, že jsou statečné

. nevyptávejme se dětí, pokud samy nebudou chtít mluvit

. neujišťujme je, že „všechno dobře dopadne“ nebo že „teď už mají nejhorší za sebou“

Zde sdílíme materiály partnerské České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání ohledně komunikace s dětmi na aktuální témata:

Jak mluvit s dětmi o válce? 

Co můžeme udělat proto, aby děti nebyly událostmi traumatizovány?

Jak pomoci dítěti, které prožívá akutní trauma?