Everest překonán! Jakub Benda vystoupal na pomyslný Everest pro Parent Project a pacienty s Duchennovou svalovou dystrofií

32 hodin. Tak krátký čas stačil Jakubu Bendovi, třebíčskému rodákovi, aby vystoupal na pomyslný Everest, tedy 8 848 výškových metrů.

To vše pro to, aby splnil podmínky tzv. Everestingu a také pomohl pacientům s Duchennovou svalovou dystrofií.

Stalo se tak o víkendu 10. - 11. 6. 2023 v rámci akce „Everesting Jakuba Bendy pro Parent Project“ aneb Za ty, co nemůžou.

Jakub cestu ke Kostelíčku na Strážné hoře dobře zná. V posledních letech sem chodil občas trénovat. Ale jak sám říká: „To je opravdu nic oproti tomuto výstupu."

Aby dosáhl uvedených 8 848 výškových metrů, musel během této akce naběhat a nachodit 120 km v prudkém terénu, jeden výstup a sestup totiž měřil právě jeden kilometr, ale do výsledku se počítá jen cesta vzhůru.

Krom malých přestávek na oddechnutí, občerstvení a regeneraci byl stále na nohou. Slogan akce „Za ty, co nemůžou“ tedy naplnil doslova.

Na cestě k vrcholu nebyl Jakub sám. Akci zahájil v sobotu v 8 hodin ráno společným výstupem se starostou města Třebíče, Mgr. Pavlem Pacalem, který celé akci poskytl záštitu.

Jakub však na každém ze svých 113 výstupů měl další podporovatele a někteří jej vydrželi doprovázet i přes noc. Celou dobu totiž ani na chvíli nespal, dával jen krátké přestávky po 3 nebo 4 výstupech.

Nejen Jakub, ale řada dalších lidí a amatérských sportovců překonávala své limity. Bylo zde několik lidí, kteří dali více jak 50 výstupů. A devítiletý sportovní talent Matyáš dokázal udělat 35 náročných výstupů.

Výstup zahrnuli do svého tréninku a Jakuba i Parent Project přišli podpořit i místní hokejisté z klubu SK Horácká Slavia Třebíč.

Závěrečné výstupy již s ním absolvovaly desítky lidí, kteří Jakuba po dva dny podporovaly a přišly podpořit dobrou věc.

Veškerý výtěžek akce jde na podporu pacientů s Duchennovou svalovou dystrofií, které sdružuje rodičovský spolek PARENT PROJECT, z.s.

„Akce splnila svůj cíl. Upozornila na problematiku péče o pacienty se svalovou dystrofií Duchenne," říká místopředseda Parent Project z.s. René Břečťan a dodává: „Doufáme, že co nejvíce lidí ocení tento mimořádný výkon Jakuba a týmu sportovců z Třebíče, a přispěje tak k zajištění asistenčních služeb na pobytech pro tyto pacienty.“ 

Číslo účtu je 0194971330/0300, variabilní symbol 8848.


Jakub Benda

Jakub Benda je dálkový amatérský běžec, s běháním začal před třemi roky, když opatření proti epidemii covid-19 omezovala práci a volnočasové aktivity. Má desetiletého syna Filipa, který trpí Duchennovou svalovou dystrofií. V loňském roce Jakub Benda na podporu dětí s tímto onemocněním uběhl více než 220 km z Třebíče na vrchol Sněžky. Byl to mimořádný výkon, vzbudil zaslouženou pozornost médií, lifestylových a sportovních informačních webů i desítek tisíc lidí na sociálních sítí. O běhu Jakuba Bendy z Třebíče na Sněžku byl natočen celovečerní dokument s názvem “Za ty, co nemůžou“. V roce 2023 vystoupal na pomyslný Everest v rámci charitativní akce „Everesting Jakuba Bendy pro Parent Projet“ aneb Za ty, co nemůžou.