Doporučené postupy pro logopedy: Eliška Macků a její přínos
05. listopadu 2024
Doporučené postupy pro logopedy: Eliška Macků a její přínos
Doporučené postupy: Terapeutické intervence poruch polykání a řeči u dětí s vrozenou myopatií, Duchennovou svalovou dystrofií, myotonickou dystrofií 1. typu a spinální muskulární atrofií 2. typu
Vzhledem k nedávnému ocenění Mgr. Elišky Macků, absolventky Masarykovy univerzity na katedře speciální a inkluzivní pedagogiky, která získala Cenu děkanky za aktivní rozvoj občanské společnosti - dobrovolnické působení v organizaci Parent Project, se nyní zaměřujeme na adaptaci nizozemských Doporučených postupů pro klinické logopedy, které adaptovala pro českou praxi.
Mgr. Eliška Macků adaptovala pro českou praxi nizozemské osvědčené postupy a metody pro terapii poruch polykání a řeči. Postupy se zaměřují na děti s Duchennovou svalovou dystrofií a dalšími nervosvalovými onemocněními, doporučení mají potenciál zásadně zlepšit praxi logopedů v České republice.
Klíčové oblasti doporučených postupů
- Diagnostika a hodnocení:
- Je nezbytné provést klinické hodnocení poruch polykání (dysfagie) a poruchy řeči (dysartrie) prostřednictvím standardizovaných testů a pozorování, díky kterým je možné formulovat individuální terapeutický plán.
- Individuální terapie:
- Logopedická intervence by měla být přizpůsobena specifickým potřebám pacientů na základě výsledků klinického vyšetření
- Zapojení rodiny:
- Aktivní zapojení rodiny do logopedické péče je klíčové. Rodičům by měly být vysvětleny jednotlivé postupy pro domácí cvičení, které podpoří pokrok svých dětí.
- Multidisciplinární přístup:
- Kombinace různých terapeutických metod, jako je logopedie, ergoterapie a psychologická podpora, poskytuje komplexní přístup, který zohledňuje všechny aspekty péče o dítě.
- Práce v multidisciplinárním týmu:
- V problematice dysfagie a dysartrie je klíčové spolupracovat v multidisciplinárním týmu skládající se z klinického logopeda, fyzioterapeuta, ergoterapeuta či nutričního terapeuta, neurologa a pediatra.
- Význam logopedické péče u chlapců s DMD v dětství:
- Klinický logoped je odborník, který bude mít chlapce s DMD v dlouhodobé péči a může jim nabídnout podporu v oblasti vývoji řeči a jazykových schopností, prevenci vývojových poruch učení a především prevenci poruch polykání a výskytu dysartrie, se kterými se v dospělosti pacienti s DMD potýkají. Doporučené postupy pro logopedy představují prakticky orientovaný nástroj s možnostmi terapeutických přístupů v problematice dysfagie, dysartrie, hypersalivace a orální hygieny, které jim umožní klinické uvažování nad terapeutickými postupy.
Význam doporučených postupů
Nizozemské Doporučené postupy, adaptované Eliškou Macků pro českou praxi, představují praktický nástroj pro klinické logopedy, který umožňuje lépe reagovat na potřeby dětí s Duchennovou svalovou dystrofií a dalšími nervosvalovými onemocněními. postupy pro logopedickou péči mohou zásadně přispět ke zlepšení kvality života pacientů a usnadnit jejich každodenní činnosti.
Pokud máte zájem o podrobnosti ohledně doporučených postupů a jejich implementace v praxi, můžete si přečíst celou odbornou práci zde..
Doporučené postupy: Terapeutické intervence poruch polykání a řeči u dětí s vrozenou myopatií, Duchennovou svalovou dystrofií, myotonickou dystrofií 1. typu a spinální muskulární atrofií 2. typu vznikly v rámci diplomové práce Pacient s Duchennovou svalovou dystrofií z pohledu logopeda: Přenos zkušeností z Nizozemska do české praxe jako adaptace pro českou praxi z původně nizozemského originálu, který byl sepsán nizozemskou logopedkou Mieke Kooi-van Es, Ph.D. a kolektivem z roku 2021
Postupy vznikly za finanční podpory Katedry speciální a inkluzivní pedagogiky Masarykovy univerzity.