Překlad webináře 14. 3. Covid19 Světové organizace Duchennovy svalové dystrofie (WDO)
16. března 2020
Na úvod byla nemoc ve zkratce představena - virus způsobující respirační obtíže, šířící se aerosolem (kapénkami), virus může na kontaminovaném povrchu zůstat několik hodin. Nejvíce nebezpečný je u lidí starších 60 let a u předem náchylnějších jedinců.
Zatím se neví o pacientech s DMD, kteří by nemocí trpěli. Tím zatím nejsou žádní experti na průběh nemoci u těchto pacientů. Nicméně lékaři specializující se na DMD souhlasili, že se s námi zamyslí nad některými dopady nemoci a proberou otázky. K diskusi byli přizvání následující profesoři, kteří zodpovídali následující dotazy: Eugenio Mercuri, Nathalie Goemans, Jonathan Finder a Francesco Muntoni.
Co tedy můžeme udělat pro naše děti?
-
Mám dávat své dítě do školy? - Ve stručnosti doporučeno nechat děti doma (u nás není aktuální, školy jsou zavřené).
- Znamená létání vyšší riziko nakažení onemocněním? Určitě se jedná o vyšší riziko nákazy. Není vhodné nyní s pacienty létat.
- Jak se chovat podle instrukcí, když dochází materiály typu dezinfekce? Je potřeba, aby pacienti, ale také jejich pečovatelé, pomocníci co nejpečlivěji dodržovali základní hygienu, především si myli ruce mýdlem a vodou, zároveň aby se častěji uklízely povrchy.
- Pomůže brát vitamín C/D či probiotika? Není žádný důkaz, že by některé z těchto látek výrazně pomohly proti tomuto viru. I když samozřejmě, že dostatek vitamínů je vhodný vždycky.
- Pokud pacienti tento virus chytí, budou se z toho dostávat déle? Užívání steroidů bude pravděpodobně pacienty předurčovat k mírně těžšímu průběhu nemoci, nicméně určitě je riskantnější náhle steroidy vysadit, tedy určitě se steroidy nepřestávejte!
- Mají naši pacienti vyšší pravděpodobnost, že nemoc chytí? Spíš bychom řekli, že ne, protože více zůstávají doma a spíše přirozeně se nevyskytují v davech a tolik necestují. Nicméně bude vhodné zvážit, jestli jsou nutné nejbližší kontroly u lékaře, nebo jestli se zrovna pacientovi daří dobře a kontrola by počkala.
- Spadají naši pacienti do kategorie nejvíce ohrožených? Dobrá zpráva je, že tento virus (poměrně neobvykle) v podstatě neohrožuje děti, zatím se nezdá, že by více ohrožoval např. děti se zhoršenou imunitou. U našich mladých dospělých pacientů je bohužel situace jiná vzhledem k častějšímu postižení srdce a horšímu stavu plicních funkcí.
- Mohou ACE-inhibitory zhoršit průběh nemoci? V momentě, kdy by byla taková obava vědecky podložená, se to od nás neprodleně dozvíte, nicméně zatím vznikly jen nepodložené dohady. Není vhodné s nastavenou terapií přestávat!
- Máme sehnat kašlacího asistenta, i když ho pacient zatím nepotřebuje? U tohoto druhu zápalu plic se obáváme, že kašlací asistent nepomůže. Nicméně samozřejmě pomáhá udržet vhodnou hygienu dýchacích cest a udrží pacienta v lepší kondici. Pokud však virus chytí pacient, který už je ve stavu, kdy mu kašlací asistent pomáhá, je stejně vhodné být hospitalizován.
- Je u pacientů na invazivní plicní ventilaci nižší riziko přenosu? Neřekli bychom, že z důvodu filtrů by bylo vyloženě nižší riziko - nejsme si jisti, jestli tento virus běžně používanými filtry projde. Rozhodně velmi důležitá je hygiena rukou před obsluhou přístroje.
- Jaký má virus vliv na chod nemocnic a na plánované kontroly? Určitě pobyt v nemocnici (nikoliv nutně na lůžku) znamená vyšší riziko expozici viru. Je lépe předem zavolat konkrétnímu lékaři a domluvit se s ním.
- Je vhodné nějakou léčbu přidat? Určitě ne, pokud se nejedná o navýšení kortikoidů (k tomu nechť se vyjádří ošetřující lékař).
- Pomůže při této infekci očkování proti černému kašli? Tyto dvě infekce spolu nesouvisí. Mít toto očkování je samozřejmě vhodné, nicméně tato onemocnění spolu nesouvisí.